اصطلاحات اینستاگرام

آشنایی با اصطلاحات اینستاگرام لازمه ی استفاده بهتر از اینستاگرام است. اینستاگرام هم مانند دیگر شبکه های اجتماعی دارای بخش های متفاوتی است که هر کدام از این بخش ها اصطلاحات و کاربرد های خاص خود را دارد. در این مقاله از های کارن قصد داریم به شما تمامی اصطلاحات اینستاگرام را آموزش دهیم.
تمامی اطلاحات اینستاگرامی که در این آموزش گفته می شود مربوط به نسخه 93.1.0.19.102 آبدیت may13,2019 است. در این آموزش تمام اصطلاحات اینستاگرام تا این نسخه از اینستاگرام گفته می شود.

1- Bio بایو (بایوگرافی)

در این قسمت شما می توانید در رابطه با موضوع پیج بنویسید. در بایوگرافی شما فقط تا 150 کاراکتر می توانید بنویسید و محدودودیت 150 کاراکتری را دارید. شما می توانید از متن، ایموجی ها ، هشتک ها و حتی «@» منشن کردن (در ادامه آموزش اصطلاحات اینستاگرام این اصطلاحات گفته شده را هم آموزش می دهیم. نگران نباشید!) نیز استفاده کنید. همچنین در این قسمت می توانید به وب سایت خود و یا کانال تلگرامی و… لینک بدهید.
نکته مهم : در آموزش قبلی که در رابطه با انتخاب اسم برای پیج اینستاگرام بود کاملا از اهمیت انتخاب اسم صحبت کردیم. بعد از انتخاب اسم یکی دیگر از بخش های مهمی که مورد توجه کاربر قرار می گیرد همین بایوگرافی است. اگر شما این بخش را به خوبی بنویسید می توانید تعداد فالور های بیشتری را جذب کنید.

2- پروفایل profile

پروفایل اطلاعات کلی پیج اینستاگرامی شما را قرار می دهد. پروفایل شامل نام کاربری (username) ، عکس پروفایل شما ، بایوگرافی ، استوری های هایلایت شده ، پست های شما ، follower ، following و… را به شما نشان می دهد. در قسمت پروفایل دسترسی به تنظیمات و سایر بخش های اینستاگرام مثل میزان فعالیت شما (your activity) ، پیدا کردن دوستانتان (discover people) ، close friend و… که در ادامه کامل این اصطلاحات اینستاگرام را توضیح می دهیم.

3- اکسپلور explore

اکسپلور اینستاگرام یکی از جذاب ترین قابلیت های اینستاگرام است که پست هایی از سرتاسر دنیا بسته به علاقه مندی های شما برای شما نمایش داده می شود. وقتی که بر روی دکمه جستجو از نوار ابزار پایین بزنید صفحه اکسپلور برای شما نمایش داده می شود.
در بالای صفحه ی اکسپلور موضوعات مختلفی هم دیده می شود که با کلیک کردن بر روی آنها پست های مرتبط با آن موضوع برای شما نمایش داده می شود.
پست های صفحه اکسپلور طبق فعالیت‌های قبلی شما بلکه بسته به فعالیت دوستان شما پست هایی مرتبط انتخاب می‌شوند و برای شما به نمایش در می آید.
نکته مهم : دیده شدن در صفحه اکسپلور بسته به یک سری الگوریتم ها و قوانین اینستاگرام است که شما باید این قوانین و اصول را در نحوه ی پست گذاری خود رعایت کنید تا پست های شما در این صفحه دیده شود. بزودی آموزشی در این رابطه در های کارن منتشر می کنیم.

4- فید feed

اولین صفحه که در اینستاگرام برای شما به نمایش داده می شود دراین صفحه جدید ترین پست ها و استوری های فالور های شما نمایش داده می شود. صفحه ی فید همان صفحه ی home شماست.

5- دایرکت direct

در اینستاگرام شما می توانید با استفاده از قابلیت دایرکت به فالور ها پیام خصوصی ارسال کنید. Direct به معنای مستقیم و بی واسطه است. در دایرکت شما می توانید گروه هم داشته باشید. شما می تواینید از طریق دایرکت با فاللور ها تماس تصویری داشته باشید همچنین می توانید عکس،ویدیو،گیف و صدا نیز ارسال کنید.

6- پست post

عکس یا ویدیوی جدیدی که شما در اینستاگرام خود آپلود می کنید، یک پست اینستاگرام محسوب می‌شود. تمام پست‌های شما در صفحۀ پروفایل اینستاگرامتان نمایش داده می‌شود.

7- استوری story

یکی از محبوب ترین قابلیت های اینستاگرام استوری است که کپی شده از اسنپ چت است. با استفاده از ویژگی استوری می توانید عکس و ویدیو 15 ثانیه ای برای مدت 24 ساعت منتشر کنید. که بعد از 24 ساعت به صورت خودکار حذف می شود. اگر می خواهید استوری را نگه دارید تا مانند پست های شما در پروفایل شما استفاده شود می توانید آن را highlight کنید.
استوری قابلیت های جذاب دیگری مثل بومرنگ boomerang ، superzoom ، music و… قابلیت های جذاب دیگر را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین می توانید از ویژگی های جذاب استوری مثل نظر سنجی poll ، پرسش چهار گزینه ای quiz و سوال پرسیدن questions و… بسیاری ویژگی های جذاب دیگر استوری استفاده کنید تا استوری های زیبایی را خلق کنید.

8- فالو follow

فالو follow یا دنبال کردن در اینستاگرام به این معنی است. که شما به موضوع و محتوای پیج x علاقه مند شدید و با زدن روی دکمه follow پیج x رو دنبال می کنید و پس از فالو کردن تمامی پست ها و استوری های پیج مورد نظر در صفحه home یا فید شما نمایش داده می شود. قابلیت جذاب دیگری که اینستاگرام در اختیار شما قرار می دهد شما وقتی پیج x را فالو می کنید می توانید پست هایی که پیج x لایک می کند و یا کامنت می گذارد را ببینید.
نکته مهم : اگر پیجی که فالو می کنید عمومی یا public باشد پس از فالو کردن روند بالا که توضیح دادیم اتفاق می افتد اما اگر پیج خصوصی یا private باشد شما باید منتظر باشید که درخواست فالو شما را accept یا قبول کند اگر قبول کند روند بالا که توضیح دادیم اتفاق می افتد اما اگر درخواست فالو شما را قبول نکند این روند اتفاق نمی افتد و در واقع اجازه دسترسی شما به پیج خود را نمی دهد.

9- فالور follower و فالوینگ following

اگر شخصی پیج شما را فالو کند در واقع شما را دنبال می کند که فالور های follower پیج شما افزایش پیدا می کند. اما اگر شما پیجی را فالو کنید در واقع شما پیج مورد نظر رو دنبال می کنید که فالوینگ های following پیج شما افزایش پیدا می کند.
نکته مهم : شما برای تعداد follower ها هیچ محدودیتی ندارید و می توانید تا بی نهایت follower داشته باشید اما شما نمی توانید بیش از 7500 پیج را فالو کنید و following های پیج شما بیشتر از 7500 نفر نمی تواند باشد.

10- کا k

هر ۱K، معادل 1000 عدد است. اینستاگرام برای ساده کردن اعداد بزرگ ازk استفاده می کند که اگرفالور های پیج شما بیشتر از 10 هزار نفر شد اینستاگرام به صورت 10k برای شما و دیگران در پروفایل شما نمایش می دهد. K به معنی کیلو است که اینستاگرام برای ساده کردن استفاده می کند.

11- منشن mention

منشن (mention) به معنی اشاره کردن و نام بردن است. اگر بخواهید در اینستاگرام به نام کسی اشاره کنید، از این ویژگی استفاده می‌کنید. مثلا وقتی پست یا استوری را در اینستاگرام خود منتشر می کنید و یکی از دوستان شما در تصویر حضور دارد با منشن کردن می توانید به دوست خود اشاره کنید. یا زیر پست خاصی او را منشن کنید تا او هم از آن پست مطلع شود.
برای منشن کردن کافی است ابتدا علامت @ را قرار دهید و سپس آیدی شخص مورد نظر خود را پس از @ بنویسید.

12- تگ tag

تگ و منشن کمی با هم متفاوت هستند از لحاظ نوشتاری مشابه هستند اما از تگ کردن به معنی هلامت زدن و یا برپسب زدن است که برای مثال شما عکسی را می خواهید از جمع دوستانه خود را پست کنید می توانید با استفاده از تگ کردن به آنها اشاره و معرفی کنید. برای تگ کردن هم از علامت @ استفاده می شود.

13- هشتگ hashtags

هشتگ ها قابلیت بسیار جذابی هستند که شما با استفاده از آنها می توانید پست های خود را دسته بندی کنید. با استفاده از هشتگ می توانید تمام محتوا های مربوط به یک موضوع خاص را به راحتی پیدا کنید.
هشتگ ها در واقع موضوع پست را می تواند مشخص کند و با استفاده از هشتگ شما می توانید بازدید و لایک پست های خود را افزایش دهید چرا که وقتی از هشتگ استفاده می کنید افراد بیشتری پست و یا استوری شما را می بینند.
برای استفاده از هشتگ کافی است از علامت # استفاده کنید و پس از # موضوع خود را بنویسید. استفاده از هشتگ ها به صورت هدفمند و صحیح باعث افزایش بازدید، لایک ، کامنت و حتی فالور های پیج شما می شود. پس به درستی از این قابلیت جذاب استفاده کنید.

14- فالو کردن هشتگ ها follow hashtags

شما می توانید هشتگ ها را همانند افراد فالو یا دنبال کنید. پس از فالو کردن هشتگ مورد نظر پست ها و استوری هایی که از آن هشتگ استفاده می کنند در home شما نمایش داده می شود و دسترسی شما به پست ها و استوری های آن هشتگ راحت تر می شود.

15- لایو (live) چیست؟

کلمه live به معنی زنده است. در اینستاگرام به جز قابلیت استوری شما می تونید از قسمت های مختلف روزانتون رو به صورت پخش زنده در واقع لایو برای فالور های خودتون به اشتراک بگذارید. در لایو شما قابلیت های زیادی رو دارید مثلا می توانید لایو را دو نفره کنید و با یکی از فالور های خود به صورت همزمان صحبت کنید. تمام کسانی که وارد لایو می شوند می توانند برای شما کامنت بگذارند و یا لایک کنند.
پس از اتمام لایو شما می توانید لایو خود را به مدت 24 ساعت مثل استوری سیو کنید تا کسانی که درآن لحظه آنلاین نبوده اند لایو شما را ببیند.

16- نوتیفیکیشن (Notification) چیست؟

کلمه notification به معنی اطلاع دادن است. در اینستاگرام تمامی فعالیت های پیج شما که که دیگران در پیج شما انجام می دهند مثل لایک کردن پست شما یا کامنت گذاشتن را برای شما به صورت نوتیفیکیشن به شما اطلاع می دهد.

17- لایک (Like) چیست؟

کلمه like به معنی دوست داشتن یا پسندیدن است. وقتی شما پستی رو میبینید که از پست خوشتون اومده برای نشون دادن علاقه خودتون نسبت به اون پست می توانید پست را لایک کنید. حتی اگر در قسمت کامنت ها از کامنتی خوشتون اومد می تونید کامنت ها رو هم لایک کنید.
برای لایک کردن پست ها کافی است دو بار بر روی پست کلیک کنید تا پست مورد نظرتون لایک شه یا علامت قلب پایین پست رو یکبار لمس کنید. برای کامنت ها هم علامت قلب کنار کامنت رو لمس کنید کامنت مورد نظرتون لایک میشه.
گاهی وقتا این اشتباهم پیش میاد که شما پستی رو که دوست ندارید رو لایک می کنید برای اینکه لایک خودتون رو بردارید کافیه که یک بار دیگه علامت قلب رو لمس کنید لایک شما پاک می شود.

18- آرشیو (Archive) چیست؟

شما می توانید با استفاده از این قابلیت پست ها و استوری های خودتون رو آرشیو کنید تا هر زمان که به اونها نیاز داشتید بهشون دسترسی داشته باشید.

19- سرچ (Search) چیست؟

کلمه search به معنی جستجو کردن است که سرچ اینستاگرام به 4 بخش تقسیم می شود

1- Search top

در این قسمت بیشترین پیج هایی که توسط خود شما سرچ شده رو برای شما نمایش می دهد

۲- Search people

در این قسمت می‌توانید با سرچ کردن نام افراد یا کسب ‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. در این بخش هنگامی که شما نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested به شما پیج‌های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد

۳- Search tags

در این قسمت می توانید هشتگ های مورد نظر خود را سرچ کنید و پست های هشتگ سرچ شده رو ببینید

۴- Search places

در این قسمت می توانید مکان مورد نظر خود را سرچ کنید و پست های مربوط به آن مکان را ببینید

20- Saves چیست؟

در اینستاگرام قابلیت دانلود پست های ویدیویی و تصاویر وجود ندارد. تنها راه سیو کردن پست سیو کردن در خود اینستاگرام است. شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق پیج خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

21- Collections چیست؟

در این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده ‌اید را دسته‌بندی کنید.

22- Turn on/off notifications چیست و به چه کار می آید؟

می توانید نوتیفیکیشن اینستاگرام خود را روشن یا خاموش کنید که به دلخواه خود از فعالیت‌های فالوورهایتان به طور آنلاین با خبر شوید یا خیر

23- کامنت (Comment) چیست ؟

نظر دادن در اینستاگرام راجب یک پست را کامنت گفته می شود. برای کامنت گذاشتن در قسمت مشخص شده زیر پست می توانید اقدام کنید. کامنت ها توسط همه دیده می شود و همه می توانند به کامنت شما جواب دهند.
فقط خودتان و صاحب پیج می توانید کامنت را حذف کنید.

24- Turn off commenting چیست ؟

اگر قصد دارید پستی را در پیج خود به اشتراک بگذارید و کسی برای شما کامنت نگذارد کافی است turn off commenting خود را فعال کنید تا دیگر کسی نتواند زیر پست شما نظر بدهد.

25- کپشن (caption) چیست؟

به نوشته ای که زیر پست خود (عکس یا ویدیو فرقی نمی کند) قرار می دهید کپشن گفته می شود

26- بیزینس پروفایل (Business Profile) چیست؟

اینستاگرام قابلیت جذابی را که در اختیار کسب و کار ها قرار می دهد تبدیل پیج به بیزینس پروفایل است. شما برای تبدیل پیج ساده خود به بیزینس پروفایل حتما باید اکانت فیسبوک داشته باشید و پیج اینستاگرام خود را به اکانت فیسبوکتان وصل کنید.
مزیت هایی که بیزینس پروفایل دارد شما می توانید در استوری های خود لینک قرار دهید، دکمه خرید کردن به پست ها اضافه کنید و… دسترسی به آنالیز های فوق العاده ای که در رشد و پیشرفت بیزینستان از طریق اینستاگرام بسیار تاثیر گذار است.

27- Mute

Mute به معنای بی صدا است. mute کردن پست و استوری به معنای بی‌خبر ماندن از انتشار پست یا استوری است. برای مثال در صورتی که نمی‌خواهید از گذاشتن استوری شخصی با خبر شوید، می‌توانید اکانت شخص را Mute کنید

28- Block

در صورتی که می خواهید شخصی به پیج شما هیچ دسترسی نداشته باشد کافی است پیجش را بلاک کنید

29- Hide Your Story

اگر می خواهید افرادی از فالور های شما استوری هایتان را نبینند کافی است در قسمت تنظیمات استوریتان به hide your story رفته و پیجش را وارد کنید تا دیگر نتواند استوری های شما را ببیند

30- Report

با ریپورت کردن پیجی به اینستاگرام هشدار می دهید که این شخص فعالیت غیر مجاز دارد. وقتی که تعداد ریپورت ‌های کسی ۱٫۵ برابر فالورهای پیجش شود،پیج توسط اینستاگرام بسته می شود. البته که با گذاشتن کامنت انگلیسی می‌تواند از بسته شدن پیجش جلوگیری کند. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می برد.

31- Insights

وقتی که بیزینس پروفایل خود را فعال می کنید. قسمت جدیدی تحت عنوان insights برای شما فعال می شود که آنالیز های فوق العاده ای مثل بهترین ساعت پست گذاشتن،میانگین سنی فالور ها،مکان فالور ها و… بسیاری آنالیز های دیگر در این بخش برای شما نمایش داده می شود.

32- IGTV

شما در پست اینستاگرام بیشتر از 1 دقیقه ویدیو نمی توانید آپلود کنید یا نهایتا اگر بخواهید به صورت اسلایدی قرار دهید تا 10 اسلاید یعنی 10 دقیقه بیشتر نمی توانید ویدیو قرار دهید. اما شما با استفاده از IGTV می توانید تا یک ساعت فیلم به صورت عمودی در اینستاگرام خود قرار دهید.

البته اینستاگرام در آپدیت های جدید خود این قابلیت را به IGTV اضافه کرده است که شما می توانید علاوه بر ویدیو های عمودی ویدیو های خود را به صورت افقی نیز درIGTV قرار دهید.

33- استیکرها

استیکر یکی از امکانات اینستاگرام در استوری بوده که با استفاده از آنها می‌توانی راحت‌ تر احساسات خود را بیان کنید و استوری های خود را جذاب تر کنید. استیکر های اینستاگرام شکل های متفاوتی دارد که بسته به کاربرد شما کارایی های متفاوتی دارند. گذاشتن موزیک در استوری، نظر سنجی، لوکیشن و… با استیکرها امکان پذیر است
اصطلاحات متداولی که فقط در مورد اینستاگرام استفاده می‌شود

34- F4F چیست؟

مخفف Follow fo Follow است. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که اگر کسی شما را فالو کند، شما هم آنها را فالو می‌کنید

35- L4L چیست؟

مخفف Like for Like است. این اصطلاح زمانی استفاده می شود که اگر کسی پست شما را لایک کند، شما هم پست های آنها را لایک می کنید

36- S4S چیست ؟

مخفف Shout For Shout است. به این معنی که هر کس شما را فالو کرده باشد، شخص مورد نظر شما را هم فالو کند. در واقع شما از پیج شخص مورد نظر اسکرین شات می‌گیرید و در پیج خودتان قرار می‌دهید و فالوورهای خود را ترغیب می‌کنید که او را فالو کنند. در مقابل آن شخص همین کار را برای پیج شما انجام می‌دهد.

37- Follow Back چیست؟

کسی که شما را فالو کند و در مقابل شما هم او را فالو کنید را به این کار فالو بک گفته می شود

38- Spam 4 Spam چیست؟

بعضی ها هم به این مورد comment for comment یا C4C هم گفته می شود. از این روش برای افزایش کامنت‌ها استفاده می‌ شود. این صورت که شما زیر پست شخصی کامنت می‌گذارید و او هم در مقابل کامنت برای شما می‌گذارد.

39- فیلتر (Filter)

فیلتر افکت‌های رنگی است که برای انتشار عکس‌ و فیلم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. از این فیلترها برای زیبایی بیشتر پست‌ها استفاده می شود

40- شر کردن (Share)

Share کردن یکی از اصطلاحات اینستاگرام است که برای به اشترا گذاشتن پست‌، صفحه پروفایل و استوری با افراد دیگر به کار می‌رود
البته در استوری می توانید قابلیت share کردن را ببندید

41- ریکوئست دادن (Request)

اگر صفحه ای خصوصی private باشد برای فالو کردن آن باید اول به پیج ریکوئست بدهید. بعد از فالو کردن به حالت Requested تغییر می کند.

42- کانفریم کردن (Confirm)

اگر شخصی به شما ریکوئست بدهد یا بالعکس، می‌توانید آن را با گزینه Cofirm تایید یا با Decline رد کنید.

43- فیلتر چهره (Face Filters)

فیلتر چهره به شکلک ‌هایی گفته می‌شود که روی چهره قرار می‌گیرد. دسترسی به این فیلترها از طریق استوری و لایو اینستاگرام امکان پذیر است

44- تماس تصویری (Video Call)

با این امکان می توانید با اشخاص دیگر در دایرکت تماس تصویری داشته باشید. تماس تصویری اینستاکرام به صورت گروهی را تا 4نفر ساپورت می کند.

45- کلوز فرند (close friend)

قابلیت بسیار جذابی که به تازگی به اینستاگرام اضافه شد. شما با استفاده از کلوز فرند close friend می توانید یک لیست جداگانه انتخاب کنید و وقتی که استوری خود را گرفتید مشخص کنید که برای همه ی فالور ها ارسال شود یا کسانی که فقط در کلوز فرند شما هستند.
با این قابلیت به راحتی می توانید مشخص کنید که چه کسانی می توانند استوری های شما را ببیند.

‫34 نظر ارسال شده در “تمام اصطلاحات اینستاگرام را بشناسید

  • مدیر سایت :

   سلام حسام
   برای نوشتن یک بایوگرافی جذاب خیلی خلاصه واست توضیح بدم از توضیحات اضافه دوری کن و خیلی خلاصه هدف پیج و کار هایی که تو پیج قرار بده رو در بایوگرافی خودت بنویس.
   این کار باعث میشه که وقتی کسی پیج شمارو میبینه به صورت خلاصه متوجه بشه که محتوای پیج شما چیه و اگه علاقع داشت فالو کنه.
   موفق باشی

  • مدیر سایت :

   سلام هادی
   برای فالو کردن یک هشتگ خاص باید اول اون هشتگ رو سرچ کنی و بعد که وارد اون هشتگ شدی گزینه فالو برای شما در قسمت بالای صفحه نمایش می آید.
   موفق باشید

  • مدیر سایت :

   سلام (آقا یا خانوم) باقری
   می توانید وارد تنطیمات و بعد privacy شوید وارد قسمت close freind شوید و بعد خیلی راحت لیست فالوور هایتان نمایش داده می شود و بعد می توانید انها را به کلوز فرند خود اضافه یا حذف کنید.
   موفق باشید

  • مدیر سایت :

   سلام بهروز
   برای فعال کردن بیزینس پروفایل پیجتون باید اکانت اینستاگرام خودتون رو به فیسبوک وصل کنید.
   موفق باشید.

 1. حسین :

  من تازه اینستاگرام نصب کردم اوایل دایرکتم بالا اومد و میتونستم دایرکت بدم ولی ۲روزی هست که دایرکتم بالا نمیاد پیام ها توی اعلانم میاد ولی نمیتونم بازشون کنم چیکار باید بکنم؟

  • مدیر سایت :

   سلام حسین
   برای دایرکتت میتونی از vpn استفاده کنی که این مشکل برات حل بشه
   و برای اینکه اینستاگرام رو بهتر یاد بگیری های کارن رو دنبال کن بزودی آموزش صفر تا صد اینستاگرام رو رایگان قرار میدیم
   موفق باشی

  • مدیر سایت :

   سلام میلاد
   این اشتباه وجود داره که هر k ده هزار نفره اما توضیحات کامل و درست رو در رابطه با هر k هزار نفره در همین آموزش از های کارن قرار دادیم.
   موفق باشید

  • مدیر سایت :

   سلام سحر
   میتونید یک گروه تشکیل بدین و ویدیو کال رو فعال کنید و 4 نفر همزمان ویدیو کال کنید.
   موفق باشی

  • مدیر سایت :

   سلام پارمیس
   کافیه فقط وارد تنظیمات استوری بشید و گزینه allow sharing رو off کنید.
   موفق باشید.

 2. زهرا فرسيابي :

  سلام بسیار ممنونم از توضیحات خوبتون
  چطوری میشه در پست یا استوری see more بگذارم که بشه صفحه رو بالا کشید؟

  • مدیر سایت :

   سلام زهرا
   خواهش میکنم. برای لینک استوری شما حتما باید بیشتر از 10k فالوور داشته باشید و بیزینس پیجتون فعال باشه.
   موفق باشی.

 3. یکتا :

  مطالبی که گذاشتین خیلی خوب بود خیلی به دردم خورد ممنون.
  چطوری میشه برای پیج یه اسم خاص انتخاب کرد که تعدادفالوور بیشتر بشه همچین برای پروفایل ممنون میشم اگه یکم توضیح بدین

  • مدیر سایت :

   سلام کیمیا
   وقتی وارد اینستاگرام میشید توی صفحه پروفایل گوشه سمت راست سه تا خط هست که وفتی روی اون بزنید.کنار صفحه براتون باز میشه اونجا گزینه close friend هست که میتونید وارد اون قسمت بشید و دوستای خودتون رو توی اون add کنید.
   موفق باشی.

 4. میتی :

  سلام سفارشی طراحی یه مشتری رستوران مثلاُ کار بعد از ساخت پیج اینستاگرام چه جوری انتقال می دهیم به مشتری؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *